تاریخ انتشار : 20/08/1399 - 09:01

کد خبر : 31573

عدم رعایت قرنطینه موجب ایجاد موج‌های مختلف کرونا شده است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: توصیه می‌شود حتی‌الامکان در این دورهمی‌های خانوادگی شرکت نکنند و اگر در مواردی مجبور به حضور در این دورهمی‌ها شدند در فضای بسته نباشد و تهویه مناسب داشته باشند.

میانخبر: دکتر مصطفی جوانیان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل، طی گفت‌وگویی از جدی نگرفتن قرنطینه توسط افراد بیمار خبر داد و اظهار: مهمانی‌های خانوادگی و عروسی‌ها سهم زیادی در شیوع کرونا دارند.

 

وی افزود: در زمان پاندمی بیماری کرونا و ردیابی‌هایی که از طرف معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل صورت گرفته بسیاری از کسانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند در دورهمی‌های خانوادگی و مهمانی‌ها شرکت کرده بودند.

 

جوانیان گفت: توصیه می‌شود حتی‌الامکان در این دورهمی‌های خانوادگی شرکت نکنند و اگر در مواردی مجبور به حضور در این دورهمی‌ها شدند در فضای بسته نباشد و تهویه مناسب داشته باشند.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل ادامه داد: در مهمانی‌های کوچک با جمعیت محدود در صورت عدم تهویه مناسب اگر حتی با ماسک هم حضور داشته باشند خطر ابتلا به این بیماری خیلی زیاد است، شاهد مبتلا شدن عروس و دامادها هستیم.

 

این مسؤول با اشاره به اینکه امیدواریم که با جدی گرفتن این توصیه‌ها بتوانیم سلامتی را به جامعه برگردانیم، گفت: در حال حاضر شاهد برگزاری مراسم‌های عروسی‌ها هستیم و با توجه به محدودیتی که در تجمعات وجود دارد توصیه می‌شود این مراسمات به شکل قبل کرونا برگزار نشود.

 

وی با اشاره به اینکه مراسم عروسی در فضای بسته و تعداد جمعیت زیاد ممنوع می‌باشد، بیان کرد: متأسفانه شاهد مبتلا شدن عروس و دامادها هستیم و متأسفانه حتی در بعضی مواقع شاهد مرگ این عزیزان می‌باشیم.

 

*عدم رعایت قرنطینه موجب ایجاد موج‌های مختلف کرونا

 

جوانیان ادامه داد: یکی از معقوله‌هایی که باعث شده تا ما شاهد موج‌های مختلف این ویروس کرونا و موفق به کنترل آن نشویم عدم رعایت قرنطینه است‌.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: توصیه می‌کنیم بیمارانی که علائم خفیف دارند خود را به‌عنوان فرد مبتلا در نظر بگیرند، بیمارانی که صددرصد مبتلا به کرونا هستند و تست pcr و سی‌تی‌اسکن آن‌ها مثبت شده باید حتماً در قرنطینه کامل به سر ببرند.

 

متخصص عفونی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: این افراد به مدت دو هفته باید از تماس با سایر اعضای خانواده و جامعه دوری کنند و تنها در اتاق دارای پنجره به سمت بیرون مستقر شوند و درب اتاق به سمت سایر قسمت‌های خانه بسته باشد.

 

وی در این راستا بیان کرد: سرویس بهداشتی و حمام پس از استفاده بیمار، سریع ضدعفونی شود و در هنگام حضور افراد در اتاق بیمار، باید از ماسک استفاده شود و این به معنی قرنطینه است.

 

جوانیان ادامه داد: متأسفانه شاهد افرادی هستیم که به بهانه‌های مختلف قبل از دو هفته از خانه خارج‌شده و در جامعه حضور می‌یابند و یا در سایر اتاق‌های خانه قرار می‌گیرند و باعث انتقال بیماری به سایر افراد خانواده می‌شوند.

 

وی با اشاره به اینکه جدی گرفتن قرنطینه می‌تواند یکی از نکات کلیدی در شکستن چرخه این ویروس باشد، اضافه کرد: امیدواریم این ویروس هرچه زودتر از بین برود تا دورهمی‌ها و شادی‌ها همانند قبل در جمع خانواده‌ها برگردد./فارس